סגור
לתכנית החודשית

רטרוספקטיבה לז'אן-פייר מלוויל

ז'אן-פייר מלוויל (1917–1973)

מאת דן פיינרו

 

חבוש כובע בוקרים, מרכיב משקפי ריי-באן כהים, נוהג בקדילק אמריקאית גדולה – ז'אן-פייר מלוויל נראה בחיים כאילו זה עתה יצא מתוך אחד הסרטים שהוא עצמו ביים. חסיד של מיתוסים ודמויות גדולות מן החיים, הוא עיצב את עצמו כאחד הגיבורים היקרים כל כך ללבו, שאותם מצא בעולם סרטי הפעולה האמריקאיים הרבים מספור שצפה בהם לאורך הלילות הארוכים שבהם נדדה שנתו, עולם שקיבל אצלו זווית צרפתית מיוחדת במינה מהרגע שבו התחיל ליצור בעצמו סרטים.

קריאה נוספת >>

בוב המהמר

בימוי: ז'אן-פייר מלוויל
| 98 דקות

אחד מסרטיו הנודעים ביותר של אשף סרטי הפשע ז'אן-פייר מלוויל, המביא את סיפורו של בוב מונטן, פושע צרפתי שחזר למוטב אך מחליט לתכנן את השוד האולטימטיבי – של בית קזינו מאובטח לעילא. יצירה סוחפת המשלבת פיוט וקשיחות.

לאון מורן

בימוי: ז'אן-פייר מלוויל
| 117 דקות

סיפור אהבתם האסורה של אלמנת מלחמה צעירה וכומר חם ופתוח בעיירה צרפתית קטנה על רקע הכיבוש הנאצי. יצירת מופת של ז'אן-פייר מלוויל בכיכובם של שני שחקני הענק ז'אן-פול בלמונדו ועמנואל ריבה.

המלשין

בימוי: ז'אן-פייר מלוויל
| 108 דקות

פושע המשתחרר מהכלא מנסה לחבור לרעיו למקצוע, שבקרב חבורתם פועל מודיע משטרתי. חברי הכנופייה נשאבים למערבולת של חשדות המובילה לפעולות קיצוניות. מחווה מופתית של ז'אן-פייר מלוויל לפילם-נואר האמריקאי, בכיכובו של ז'אן-פול בלמונדו. 

בסינמטק

המעגל האדום

בימוי: ז'אן-פייר מלוויל
| 140 דקות

פושע שזה עתה שוחרר מהכלא, אלכוהוליסט ואסיר נמלט מתכננים את שוד התכשיטים המושלם. אשף סרטי הפשע ז'אן-פייר מלוויל רוקח סרט ז'אנר מחשמל שהוא גם משל פילוסופי מאופק. בכיכובם של אלן דלון, ז'אן-מריה וולונטה ואיב מונטאן.

הסמוראי

בימוי: ז'אן-פייר מלוויל
| 105 דקות

מתנקש מקצועי קפדן וקר מזג נקלע לסיוט מתמשך כאשר הגנגסטרים ששלחו אותו דולקים בעקבותיו, וכך גם המשטרה. יצירת המופת הנודעת של ז'אן-פייר מלוויל, בכיכובו של אלן דלון באחד מתפקידיו הגדולים ביותר. ההקרנה הראשונה של הסרט (14.7) תכלול אירוע השקה לרטרוספקטיבה בהשתתפות סרז' טוביאנה ודן פיינרו

צבא הצללים

בימוי: ז'אן-פייר מלוויל
| 145 דקות

בסרטו האישי ביותר, וכנראה גם הגדול ביותר, עוקב ז'אן-פייר מלוויל אחר קבוצת חברים בתא מחתרת אנטי-נאצי בימי הרזיסטאנס הצרפתי, על רקע איומי הגסטאפו. יצירת מופת ריאליסטית וקפדנית בכיכובם של לינו ונטורה וסימון סיניורה.

שתיקת הים

בימוי: ז'אן-פייר מלוויל
| 87 דקות

קצין גרמני משתכן בבית משפחה כפרית בצרפת של ימי הכיבוש הנאצי. הדיירים, קשיש ואחייניתו, נאלצים להקשיב בדממה למונולוגים שלו על רגשותיו, על מוסיקה, על המלחמה ועל אהבתו לצרפת. מוקרן יחד עם הסרט הקצר "24 שעות בחייו של ליצן קרקס".