Contact
Info
Friends of the Festival
Management
Acting Director, Film Festival & Cinematheque Roni Mahadav-Levin
Artistic Director Elad Samorzik
CFO Ariel Rebibo
Artistic Consultant Vivian Ostrovsky
Management Coordinator and Festival Catalogue Producer Einat Snapiri
Production
Executive Producer Ella Tal
Line Producer Hila Bar-Haim
Production Manager Harel Ben-Melech
Executive Outdoor Events Producer Yan Birbraer
Outdoor Production Manager Ana Gurelik Goterman
Outdoor Production Coordinator Sagi Almog
Managing Producer Opening Event Neta Schlesinger
Technical Producer Opening Event Yochai Zamir
Opening Event Director Bobby Lax
JFF TRUCKS Manager Keren Levit
Technical Producer JFF TRUCKS Ori Vaknin
Restoration Film Events Producer Rotem Paz
Management and Production Supplementary Content David Rachmani
Pizzeria Flora
Guest Relations
Head of Guests & Industry Ifat Tubi
Guest Department Producer David Cohen Elazar
Jury Coordinator Itamar Folman
Accreditation Office Hemi Keren
Transportation Coordinator Anne Ben-Yehuda
Foreign Relations Management
Manager Foreign Distribution Relations Daniel Cohen
International Relations Daniella Tourgeman-Glass
Israeli Cinema
Head of Israeli Competitions Ben Tofach
Producer of Israeli Competitions & Industry Events Gali Semo
Education Department, Coordination & Production, High School Student Competition Ayala Binyamin
Coordination & Production, High School Student Competition Elad Chen
Production Assistant Roni Levin
Marketing, Advertising & Public Relations
Cinematheque Marketing and Advertising Manager Miri Capiluto- Pedahzur
Assistant to Marketing and Advertising Manager Vered Ben-Tziyon
Digital Promotion and Facebook MODUS, Avishag Sterner
Public Relations Ran Rahav Communications Group Ran Rahav, Yifat Rubinstein, Lin Padova
Branding and Graphic Design Advertising Agency Matan Shalita Studio, Maya Bar Yehuda
Prize Design Amit Sturlesi
Stills Photography Tom Weintraub Louk
Office Management
Cinematheque Producer & Events Management Carole Dreyfus
Office Manager Ohad Letko
Events and Guest Coordinator Manager Hanan Brandes
Assistant Main Office Yahli Maoz
Research, Editing & Translation
Writers Elad Samorzik
Program Consultant and Referee Navot Barnea
Festival and Cinematheque Web Site Tamar Freeman, Shira Mayerson
English Translation Elrom Studios
Language Editors Itamar Baz, Rachel Perets, Daniella Tourgeman-Glass
Research Assistant Avi Green
Finance Department
Bookkeeping Yaarit Akwa, Irit Kahlon
Projects
Curators Intersections Vivian Ostrovsky, Sala-Manca
Production Mamuta Art and Research Center
Print Control
Archive Manager Meir Russo
Digital Preservation Project Manager Hila Avraham
Lab Digitization Ofir Messer, Rotem Paz, Yaniv Kuris, Igal Klein, Yonatan Ron, Shira Mayerson, Metuka Lev-Ari Plishti, Avinoam Land, Ma'ayan Porat, Lihi Hershenboim, Noa Kerem
Box Office and Theater
Box Office Manager Doron Levi
Box Office Staff Koby Naimi, Michael Franco, Atalya Keich, Tom Ashkenazi, Noa Rosenfeld, Oscar Bala
Theater Managers Daniela Fridman, Tamer Hadaya, Shira Lubelsky, Naama Ezrachi
Ushers Saja Durzi, Guy Sabag, Ayala Raday, Hila Mutsafi, Emanuel Kobner, Shir Hamani, Daniel Zaintz
Security VIP SECURITY
Studio Maintenance Munzar Syder
Cinematheque Café Aly Abu Sarye, Haled Aadaya, Nechama Bezek
Technical Staff
Technical Manager Eli Ben-Ze'ev
Assistant Technical Manager Aly Syder
Projectionists Nidal Sarhan, Abed Karain, Uriel Shaulzon, Ilya Kreines, Ofir Messer, Tal Elnekave, Adam Zohar
Translation and Subtitling Elrom Studios
Screening Rooms and Subtitling Supervisor Nidal Sarhan, Ohad Letko, Igal Klein
Messenger Rami Yaakov, Dudu Levi
Computers and Internet
IT Systems- Gafni Computing Technology Solutions Dan Ofer
Film Competition Selection Committees
International Film Selection Elad Samorzik, Roni Mahadav-Levin, Vivian Ostrovsky, Daniella Tourgeman-Glass, Jennifer Abessira, Ella Tal
International Film Advisors Dan & Edna Fainaru, Dalia Karpel, Ifat Tubi, Tal Meiri
Feature Films Samira Saraya, Elad Keidan, Roni Mahadav-Levin, Elad Samorzik, Ben Tofach, Gali Semo
Documentary Films Julie Shles, Kobi Farag, Anat Even, Elad Samorzik, Ben Tofach, Gali Semo
Short Films Maya Landsmann, Navot Barnea, Jonathan Doweck, Jennifer Abessira, Suha Arraf, Robby Elmaliah, Ben Tofach, Gali Semo
Video-Art and Experimental Film Jan Tichy, Dveer Shaked, Hadassa Goldvicht
Pitch Point Gabor Greiner, Teresa Cavina
Short Pitch Point Rana Abu Fraihah, Idan Hubel, Guy Ofran