סגור
לתכנית החודשית
פרסי משפחת חג׳ג׳ לקולנוע הישראלי

לזכרו של רוברט ניסים חג'ג' (2009-1913)


רוברט ניסים חג‘ג‘ עסק בהפקת סרטים והפצתם במשך יותר מארבעים שנה. הוא היה מעורב במימון, הפקה והפקה משותפת של יותר מ-50 סרטים, אשר רבים מהם זכו להצלחה גדולה, כמו “מולן רוז‘“ של ג‘ון יוסטון; “אל סיד“ בכיכובם של צ‘רלטון הסטון וסופיה לורן; “The Barefoot Contessa“ של ג‘וזף מנקייביץ, עם אווה גרדנר והמפרי בוגארט; “לנצח את השטן“ של ג‘ון יוסטון, עם המפרי בוגארט וג‘ניפר ג‘ונס; “לוליטה“ של קובריק; “יומנה של חדרנית“ של לואי בונואל; “Five Miles to Midnight“ של אנטולי ליטבק, בכיכובם של סופיה לורן ואנטוני פרקינס; “קנדי“ על פי תסריט של באק הנרי ובכיכובם של מרלון ברנדו, ריצ‘רד ברטון, וולטר מתיאו ורינגו סטאר, וגם “Legend of the Lost“ עם ג‘ון ויין וסופיה לורן. הוא גם הפיק ומימן סרטים איטלקיים רבים, הידועים שבהם “מצחצחי הנעליים“ של ויטוריו דה-סיקה; “Signore e Signori“ של פייטרו ג‘רמי, שזכה בדקל הזהב בפסטיבל קאן. ובפרס האיטלקי היוקרתי David di Donatello למפיק הטוב ביותר. בשנים האחרונות הפיק ביחד עם בנו, מיכאל חג‘ג‘, את גרסתו של קן לואץ‘ ל“ליידי צ‘אטרלי“ בשיתוף עם ה-BBC ו-London Films, וביחד עם אריק אברהם את מחזה התיאטרון “Embers“ של כריסטופר המפטון בווסט אנד בלונדון, המבוסס על יצירת המופת של שאנדור מאראי ובכיכובו של ג‘רמי איירונס. 


במהלך הקריירה שלו כמפיק צבר חג‘ג‘ ניסיון רב בעולם האולפנים. בשנות הארבעים המאוחרות רכש את אולפני סקאלרה ברומא וונציה (אולפן הקולנוע העצמאי היחיד בזמנו). לאחר מכן נכנס לשותפות עם אנג‘לו ריצולי בהקמתDear Film , ומאוחר יותר הפך לבעליו היחידי. בשנות השישים רכש עם משפחת אניילי את אולפני INCOM  שהפכו מאוחר יותר לאולפני Dear  שנרכשו על ידו לבסוף. בתקופה זו Dear Films הפכה למפיצה הראשית באיטליה, בעלת הזכויות הבלעדית על הסרטים שהפיקו האולפנים הגדולים בארה“ב – וורנר, יונייטד ארטיסטס, פוקס המאה ה-20, ABC וסינרמה, כמו גם אולפני  British Rank. ב-1964 השתתף חג‘ג‘ במהלך קבוצתי להשתלטות על וורנר. הקבוצה מכרה אחר כך את החברה לסטיב רוס, שהקים את חברת המולטימדיה טיים וורנר. כאשר פתחו האולפנים האמריקאים נציגויות משלהם באיטליה, הפסיקה Dear Films את פעילות הפצת הסרטים שלה והתמקדה בהפצה טלוויזיונית של מבחר הסרטים שהיו ברשותה. יותר מאוחר רכש חג‘ג‘ חלק קטן מאולפני צ‘ינהציט והצטרף למועצת המנהלים. 
רוברט נסים חג‘ג‘, יהודי ספרדי, שנולד בלוב והיגר לאיטליה נפטר ב- 2009  ונקבר בירושלים בהר הזיתים. השאיר אחריו את אשתו מירלה, בניו מיכאל וסימון, בנו החורג ג‘אקופו, שישה נכדים ונין אחד. 


החלטת המשפחה להנציח את מורשתו בדרך הראויה ובהמשך הטבעי לפועלו היא להקדיש לזכרו פרסים בפסטיבל הקולנוע ירושלים, היות והם בטוחים שהיה גאה בהישגים הבינלאומיים של הקולנוע הישראלי בארץ ובעולם.