סגור
לתכנית החודשית

סינמאניה

קולנוע תיעודי על קולנוע

הכנר במסע להוליווד

בימוי: דניאל ריים
| 88 דקות

הגרסה ההוליוודית של "כנר על הגג" נחשבת לאחד הסרטים המוזיקליים הטובים בכל הזמנים. הדוקומנטריסט האמריקאי דניאל ריים נעזר בקריינות של ג׳ף גולדבלום ולוקח אותנו למסע מרתק בעקבות הסרט, תוך שהוא כולל חומרים נדירים מאחורי הקלעים וראיונות עם הבמאי נורמן ג'ואיסון, השחקן חיים טופול, המלחין ג׳ון וויליאמס ואחרים.

לחשוף את מייברידג'

בימוי: מארק שייפר
| 88 דקות

סרט תיעודי מרתק על אדוארד מייברידג', מי שאחראי להולדתה של התמונה הנעה. הצלם בן המאה ה-19 עבר שלל תהפוכות עד שמפגש עם ברון הרכבות לילנד סטנפורד שינה את חייו. סטנפורד רצה לגלות אם יש רגע בדהירת הסוס שבו כל רגליו באוויר, ולשם כך בנה מייברידג' מכניזם המורכב מרצף של מצלמות שפתרו את הסוגיה והניחו את הבסיס להמצאת הקולנוע. 

לינץ'/עוץ

בימוי: אלכסנדר פיליפ
| 108 דקות

דייוויד לינץ' אינו מרבה לספק תשובות לגבי סרטיו החידתיים, אבל בדבר אחד הוא מוכן להודות: לא עובר יום בלי שהוא חושב על "הקוסם מארץ עוץ". הסרט התיעודי המרתק והמהפנט הזה, שמגיע אלינו היישר מפסטיבל טרייבקה, סוקר את הדיאלוג המסעיר בין קלאסיקת הפולחן ובין עבודותיו של לינץ', מיצירותיו הראשונות ועד "טווין פיקס: החזרה".  

העמק

בימוי: אלכסנדר פיליפ
| 76 דקות

עמק מוניומנט, האתר המדברי המרהיב עם גבעות החול המחודדות, הופיע באינספור מערבונים שהופקו בהוליווד הקלאסית, בעיקר בסרטיו של ג'ון פורד. הבמאי אלכסנדר פיליפ, שכבר יצר שורה של סרטים תיעודיים על תולדות הקולנוע, החליט לנסות להבין כיצד הפך המקום, באמצעות הקולנוע ועולם הפרסום, לחלק בלתי נפרד מהמיתולוגיה האמריקאית של כיבוש המערב.

רומי: אשה חופשייה

בימוי: לוסי קארייס
| 91 דקות

באביב ציין העולם 40 שנה למותה של רומי שניידר. סרטה התיעודי של לוסי קארייס משתמש במאות קטעי ארכיון כדי לסקור את חייה עתירי התהפוכות של השחקנית. הסרט נמנע מן הסנסציוניות שאפיינה סקירות קודמות של קורותיה, ומציג אותה כפי שהיתה באמת – אשה חופשייה שפרצה לעצמה דרך והותירה על העולם חותם בלתי נשכח.