סגור
לתכנית החודשית

ברוח החופש

תחרות בינלאומית ליצירות קולנוע העוסקות בחתירה הנצחית של האדם לחופש ולצדק

M

בימוי: יולנד זאוברמן
| 105 דקות

שנים לאחר שעזב את העולם החרדי, מנחם לאנג חוזר לבני־ברק כדי להתמודד עם סוד אפל מהעבר. יחד עם במאית הסרט הוא נקלע למסע מסחרר המפנה זרקור לעבר תופעה מודחקת ומטרידה במיוחד. סרט תיעודי עטור פרסים ושבחים.

אלמנת הדממה

בימוי: פארווין מורקהייל
| 85 דקות

אסיה עובדת כאחות בית חולים בקשמיר, מגדלת את בתה בת ה-11 ומטפלת בחמותה החולה. היא "חצי אלמנה": בעלה נאסר, ולא שב מעולם. בין העבודה לטיפול במשפחה היא מנסה להשיג מהרשויות המושחתות תעודת פטירה של הבעל, משימה סיזיפית שנמשכת כבר שבע שנים.

ג'וי

בימוי: סודאבה מורטזאי
| 100 דקות

ג'וי, מהגרת צעירה מניגריה שנלכדה במעגל האימים של הסחר בנשים, נדרשת לפקח על נערה ניגרית שנקלעה גם היא לסיטואציה הקשה – אך מסרבת לקבל את הגורל האכזר שנכפה עליה. יצירה נוגעת ללב ועטורת שבחים שהוקרנה בעשרות פסטיבלים וגרפה את הפרס הראשון בפסטיבל לונדון.

זיוה פוסטק, העורכת מאחורי הסרט שואה

בימוי: קתרין הבר
| 92 דקות

סרט תיעודי העוקב אחר זיוה פוסטק, עורכת הסרטים הישראלית שבשנות ה-60 וה-70 עבדה בצרפת עם גדולי הבמאים, ובהם ז'אן־פייר מלוויל, אלן רנה ואורסון ולס. שיא הקריירה שלה הגיע כשעבדה במשך שש שנים על "שואה", סרטו המונומנטלי של קלוד לנצמן, יצירת מופת שעוצבה בחדר העריכה מתוך 350 שעות צילום.

מה תעשה כשהעולם יעלה בלהבות?

בימוי: רוברטו מינרוויני
| 123 דקות

על רקע עלייה במספר קורבנות האלימות המשטרתית, קהילה אפרו־אמריקאית בדרום ארצות־הברית מתקשה לגבש את זהותה התרבותית ולחתור לצדק ולשוויון. יצירה תיעודית חכמה הנוקטת באיכות פיוטית עזה ומפנה זרקור אל סוגיה חברתית קריטית.

מעשייה בשלוש אחיות

בימוי: אמין אלפר
| 107 דקות

שלוש אחיות שבות לכפר שבו גדלו ומתאחדות עם אביהן לאחר שנים בעיר הגדולה, שם חיו עם משפחות שאימצו אותן כמשרתות. מעשייה קולנועית מכשפת המתרחשת על רקע נופיה הפוטוגניים של אנטוליה, על שלוש נשים הכבולות בתוך סביבה בלתי אפשרית אך דואגות להשאיר מקום לתקווה.

משפחת חצות

בימוי: לוק לורנטזן
| 81 דקות

יצירה תיעודית עטורת פרסים הלוקחת אותנו אל מקסיקו־סיטי, אל האמבולנס הפרטי של משפחת אוצ'ואה, שמתפקד ככוח הצלה חיוני אך פועל ללא היתר. בשעה שהשחיתות המשטרתית הולכת ומתפשטת והמתחרים שלהם לא בוחלים באמצעים, הם חייבים לגייס מספיק כסף כדי להכשיר את העסק המשפחתי.

הנותרים

בימוי: איי וייוויי
| 78 דקות

איי וייוויי, מהאמנים החשובים בדורנו, מעמיק את העיסוק בסוגיית הפליטים ומתמקד באלה שנמלטו לאירופה מאזורים מוכי מלחמה ואלימות, אך נקלעו שם ללימבו אינסופי בשל המדיניות האירופית ההולכת ומקשיחה, התקשורת שהפסיקה לגלות עניין והקסנופוביה המחריפה.

קברים ללא שם

בימוי: ריתי פאן
| 116 דקות

הבמאי הקמבודי המוערך ריתי פאן ממשיך את המסע האישי והרוחני שהחל עם "התמונה החסרה", יצירת המופת מ-2013 המגוללת את מעשי הזוועה שהתחוללו במולדתו במחצית השנייה של שנות ה-70. הסרט מתמקד בחיפושיו אחר מקום קבורתם של בני משפחתו, שרובם נרצחו תחת שלטון החמר־רוז', שקרס לפני 40 שנה.

רוח רפאים טרופית

בימוי: באס דבוס
| 85 דקות

לאחר יום עבודה ארוך, חאדיג'ה נרדמת במהלך נסיעה ברכבת התחתית. כשהיא מתעוררת היא מוצאת עצמה בתחנה האחרונה של הקו האחרון שפעל באותו היום, ונאלצת לצעוד הביתה ברגל. בדרך היא נקלעת למסע לילי המזמן לה שלל מפגשים בלתי צפויים.

רעידות

בימוי: חאירו בוסטמנטה
| 107 דקות

פאולו, גבר גואטמלי בן 40, אוונגליסט אדוק, נשוי ואב אוהב לשניים, מבשר למשפחתו כי התאהב בגבר. הוא עובר לגור עם אהובו בסביבה חברתית שונה להפליא, אבל קרוביו לא מוותרים ועושים כל שביכולתם כדי לגרום לו "להחלים". יצירה אישית ורגישה מהבמאי של "הר געש".

בסינמטק

תן לי חופש

בימוי: קיריל מיכנובסקי
| 119 דקות

ויק הוא צעיר רוסי­־אמרקאי העובד בתור נהג לנוסעים בעלי מוגבלויות וחולק דירה עם סבו. בוקר לחוץ אחד, הוא מוצא עצמו מתמרן בין ההסעות הקבועות שלו, לאילוצים של סבו ולחבורה שלמה של קשישים מהדיור המוגן אשר מאלצים אותו להסיע אותם ללוויה, על רקע הפגנה גדולה החוסמת את הכבישים. קומדיה ריאליסטית אפקטיבית ועטורת שבחים.